Csodazongorista
Musical
Cziffra György emlékére és tiszteletére
Balázs János zeneszerző- rendező.
Dalszöveg: Balázs Norbert.
A Csodazongorista musical minden idők egyik leghíresebb magyar zongoraművészét zenepedagógusát, Cziffra Györgyöt,hazájában is olyan ismerté tenni,ami őt megilletné.A fiatal generáció is megismerheti e musicalen keresztül a zongora virtuóz, változatokban bővelkedő életét. A világszerte egyik legismertebb magyar származású komolyzenei előadóművésznek, elképesztő, szinte hihetetlen művészkarrier az övé, amely az angyalföldi nyomorúságos barakklakásból a második világháború vérzivatarán át, a füstös pesti bárokon és az ötvenes évek elejének a Rákosi rendszer börtönein át, a világ nagy hangversenytermeinek dobogójáig ívelt.
A szerző a musicalben Cziffra György szemszögéből mutatja be az akkori kor viszonyait.Dohnányi Ernő támogatásával került 8 éves korában a Zeneakadémia tanulói közé. Tizenhárom évesen már sikeres koncertkörutat tett Skandináviában és a Benelux-államokban. Hiába volt azonban ragyogó tehetség, az előkelő művészvilág nehezen fogadta be. Lokálokban lépett föl, köztük a Rozsnyai házaspár által vezetett híres Arizonában,ahol Cziffra György volt a "csodazongorista" .
Innen indul el a musicalemben az ő története. Az Arizona lokál Rozsnyai Sándor, és Sugár Mici vezetésével világszínvonalú szórakozóhely volt, a maga idejében.Válogatott sztár énekesekkel, színészekkel, zenészekkel, és csodálatosan szép tánckarral.
Balázs János nagy súlyt fektetett arra hogy a korabeli lokál atmoszféráját a musicalben bemutassa. A musical zenéi a lírai hangvételű melódiákon át a vérpezsdítő ritmusú dalokon keresztül nyújt betekintést a kornak megfelelően, mindezt még megtarkítva látványos táncokkal.
A történet folytatásában 1942-ben behívták katonának majd szovjet fogságba került. Több év múlva szerelték le, és ismét a pesti éjszakák zongoristája lett. Ahogy a II. világháború előtt, a Rákosi-korszakban is sokáig a pesti éjszakák zongora virtuóza volt. Bárokban lépett fel s a pesti művész - és sportolóvilág lokálról lokálra követte (például Vásáry Tamás, Puskás Ferenc). Mezei Mária színésznő nemes egyszerűséggel „zongoracsodának” nevezte. Elhatározta, hogy külföldön próbál szerencsét. 1950-ben feleségével és kisfiával együtt egy oldalkocsis motorkerékpáron utazva megpróbált disszidálni, de az ÁVH elfogta és fizikai bántalmazások után egy kényszermunka-táborban kőtömböket hordattak az érzékeny kezű művésszel.1953-ban szabadult, és bár kezei a durva munkától tönkrementek, újra a zongorázással próbálkozott. Senki sem hitte, hogy ennyi zongora nélküli év után feljuthat a csúcsra. Ismét a pesti éjszakában, lokálokban játszott. Köztük a Kedves presszóban és a Old Firenzében, ahová sokan csak az ő játékáért jártak. Egy-egy véletlen szerencse révén pódiumra léphetett, koncertjein zsúfolásig megtelt a nézőtér. A történet kitér az1956.-os eseményekre is. 1956. október 22., Bartók II. zongoraversenyét játszotta. Ráadásként Liszt Ferenc átiratában a Rákóczi-indulót többször is elzongorázta, míg végül a rendőrség ürítette ki a hangversenytermet. A közönségből úgy tört ki a taps, mint az izzó láva – írták az újság írók később. Sokan máig állítják, hogy ennek a hangversenynek nem kis része volt az október 23-i hangulat alakításában.A nyugati határ 1956-os, átmeneti megnyitását kihasználva elhagyta az országot, feleségével és fiával emigrált. Tíz nap múlva már Bécsben hangversenyezett, ahol szólóestje óriási lelkesedést váltott ki. Franciaországot választotta második hazájának. Üstökösként robbant be a világ zenei életébe. Óriási sikerrel szerepelt a világ nagy koncerttermeiben és fesztiváljain, hamarosan világhírűvé vált. Később tehetséges ifjú művészek támogatására Senlisban létrehozta a Cziffra Alapítványt.A musicalben az említett események szerepelnek, természetesen nagyon sok zenével illusztrálva. A fiatalságnak is lehet ez egy követendő példa arra hogy aki szegény sorsban él,az is eljuthat a világhír magasságáig.Balázs János évek óta támogatja a fiatal tehetséges művészjelölteket,előadásain-koncertjein szerepelteti társulati tagjait-növendékeit.Valamint a Csodazongorista musicalében is nagyon sok tehetséges fiatalnak ad lehetőséget,mert a szerző mottója : "Az egyéniség a legfontosabb."
A Csodazongorista musicalt Balázs János musical társulata és zenekara előadásában hallhatja a tisztelt közönség.
Csodazongorista musical 2011.November 5. előadásból részletek:
http://www.youtube.com/watch?v=di_H0TNBC3E
http://www.youtube.com/watch?v=4CE7WjuH8OA&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=mBShdwhKz_Q&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=mBShdwhKz_Q&feature=related
Csodazongorista musical Zeneszerző : Balázs János
Dalszöveg :Balázs Norbert
A dal címe : Börtön ária
Cziffra György szerepében : Galát Norbert
Zongorán közreműködik: Balázs János
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése